Qualcom cihazlar için QFill ile yazılım yükleme genel

Selamlar;

Qualcom cihazlar için flash yükleme programı olan qfill ile nasıl yazılım atılacağını kısaca anlatmaya çalışacağım.

Bilgisayara indirilmesi gereken yazılımlar:

1- Qfill Kurulum dosyası indir.

2- Qualcom usb driver indir.  (Önemli Not: Buradaki driver temsili her cihaza uymayabilir.)

yüklepc

1- Telefonun driverı yüklü olması gerekmektedir. Yukarıdaki dosya uymuyorsa lütfen telefonunuzun marka ve modeline göre driver indirip bilgisayarınıza yükleyin.

2- Yazılımı yüklemek için kullanacağımız programı üst kısımdaki linkden indirip kurulacak QFill.  QPST.2.7.430_12.02.2016.rar  rardan çıkartıp setup.exe kurun.

QFIL

(Qualcomm Flash Image Loader)

ilk çalıştırma ve ayarları.

Programın ilk açılışı aşağıdaki gibi olacaktır.

2

Aşağıda görüldüğü Select Build Type yazısının altındaki “Flat Built” işaretleyeceğiz.

21

Flat Build sekmesini tıkladığımızda aşağıdaki gibi “Brows..” ve “Load XML” aktif olacak.

1

“Browse..” Butonuna tıkladığımızda flash dosyasını seçmek için bir pencere açılacak. General Mobile 4g hesap sıfırlama dosyası olduğu için temsili olarak aşağıdaki resimde dosyayı seçelim. Genel olarak her telefon yazılımında burada tek bir dosya görünecektir.

3

Dosya seçildiğinde bu şekilde görünecektir.

4

5

Şimdi Load XML.. butonuna basıyoruz ve bu sefer 2 dosya seçiyoruz genel olarak bu dosya tüm telefonlarda dosya isimleri ve uzantıları aynıdır.

rawprogram_upgrade.xml ve sonrasında

6

patch0.xml dosyalarını seçtik ve programımız aşağıdaki gibi flash dosyalarını seçili ve flashlamaya hazır hale gelecek. Kontrol edilmesi gereken yerleri kırmızı olarak işaretledim.

71

Gerekli yerlerin kontrol leri tamamlandıysa. Sıra geldi telefonumuzu yazılım modun  da bilgisayara bağlamaya.

Qualcomm cep telefonları için her cihaz da flash moda almak farklılık gösterir. Bunu ister google dan aratabilir veya kendi yönteminizle bulabilirsiniz.

örnekler :

bataryası çıkan telefonlar için = Bataryayı sökün ve kombine şekilde telefonu usb ye bağlayarak deneyin. Ses kısma ya basılı tutun usbye bağlayın 10 sn bekleyin eğer usb algılandı sesi gelirse tamam driver tanıtın gelmez ise kombinelere devam. Ses kısma + ses Yükseltme usb söküp takıp 10 saniye bekleyin. Olmadı ses kısma + ses yükseltme + power usb kablosunu bağlayın 10 sn olmadı, ses kısma tuşuna basılı usb kablosunu takın gibi bir çok kombine ile deneyebilirsiniz genel itibari ile ses yükseltme tuşu işiniz görecektir.

bataryası çıkmayan telefonlar için = Telefon çalışır durumda ise güç düymesini ( power ) telefon kapanana kadar basılı tutun genelde 20sn içinde kapanır. Yukarıdaki tuş kombinasyonlarını tekrar deneyin netice alınacaktır veya sadece ses kısma veya ses yükseltme tuşu ile cihazı recovery yani kurtarma moduna alın. Recovery modda power off seçeneğini tıklayın tekrar tuş kombinasyonları ile deneyin.

önemli not: Telefon flash moda geçtiği zaman ekranda hiç ışık veya yazı olmaması gerekmektedir. Qualcomm telefonlar flash moda yada edl moda geçtiğinde ekran karanlık sanki telefon kapalıymış gibi görünür. Eğer doğru driverı yüklediğiniz takdir de ise

“Qualcomm HS-USB QDLader 900x”

Adsız

evet driver’ı mızıda yükledikten sonra programımızda aşağıdaki gibi hazır hale gelecek.

7

Şimdi yapacağımız tek işlem “Download” butonuna basmak olacak.

8

Yazılım bittiğinde aşağıdaki gibi yazılımda sonlanmış olacak. “Finish Download”

9

Telefonu pc den ayıralım ve telefonun açma kapama tuşuna basılı tutalım eğer doğru yazılım atıldıysa telefonunuz çalışacaktır.

Saygılarımla…ByMotsan.

Konu ile ayrıntılı döküman ektedir. İndir.

Comments

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

By Motsan GSM Yazılım Atölyesi
WhatsApp chat