Vestel E3 ROM Yükleme. MTK işlemcili cihazlar için Rom yükleme. Sp Flash Tool Kullanımı

Selamlar,

Vestel E3 Modeline yazılım nasıl yüklenir onu anlatmaya çalışacağım. Bu yöntem aynı zaman da tüm MTK işlemcili cep telefonları için geçerlidir. Marka modele takılmadan bu yöntem ile tüm MTK işlemcili cep telefonlarına yazılım atabilirsiniz. Önce araçları tanıyalm.

1- SP Flash Tool.

Smart Phone Flash Tool yani akıllı cep telefonları yazılım aracı anlamına gelir.  Bu yazılım aracının ilk çıkan versionu aşağıdaki gibidir.

Program, çıkan yeni işlemcilerle kendisi de kabuk değiştirmiş ve son hali aşağıdaki gibi bir görünüm almıştır.

Bu site adresinden tüm SP Flash Tool programlarına erişebilirsiniz. Link.

Gelelim bizim yazımızın esas amacı olan Vestel E3 cihazımıza rom yükleme işlemine. Bunun için öcelikle bize dosyalar lazım.

Vestel E3 cihazının özelliklerini bu linkden inceleyebilirsiniz. Özellik olarak hoş bir cihaz.

Şimdi yazılım dosyaları ve downloader.

Vestel E3 modelinin flash dosyası ( ROM ) indirmek için Link.

Vestel E3 Modelinin flash downloader ( flasher ) indirmek için Link.

Yazılım indirme…

Yukarıda verilen linkden Vestel E3 serisine uyumlu en son yazılım dosyası V1.21.0 bu dosya 2 part halinde sunulmaktadır.

Yukarıda görüldüğü gibi v1.21.0 klasöründesiniz. Shared with me > “E3”  e tıklarsanız bir önceki klasöre gidersiniz. Eski sürümleri veya diğer sürümleri kontrol etme imkanınız da bulunur.

İndirdiğiniz dosyaları bir klasöre koyun var ve rar dan çıkartın.

WinRar aracılığı ile dosyaları çıkarttığınız da dosyalar yukarıdaki gibi görünecektir.

Flash ( Rom ) yazılım dosyaları hazır, sıra geldi SP Flash Tool ile bu dosyaları yüklemeye.

SP Flash Tool u yukarıdaki linkden indirin veya yine yukarıda verilen SP Flash Tool un resmi sitesinden son sürümü indirin. Şu an en son sürüm SP_Flash_Tool_v5.1824_Win ben bunu indirdim ve bir klasöre çıkarttım. Klasör içinde yeşil ikonlu   flash_tool.exe i çift tıklayın veya yönetici modda çalıştırın. Çalıştırınca aşağıdaki gibi açılacaktır.

Download-Agent kısmı otomatik olarak seçili vaziyette açılır. MTK_AllInOne_DA.bin bu dosya başka telefonlar içinde değişiklik gösterebilir. Diğer başka bir ayarla oynamaya veya yeni ayar çekmeye gerek yoktur. Scatter-loading File karşısındaki choose butonuna basın ve flash dosyası olarak indirdiğimiz dizine gidelim. Biz Vestel E3 e yazılım attığımız için “E3 VESTEL V1.21.0” klasörüne gidiyor ve oradaki scatter dosyasını seçiyoruz.  Aç diyelim.  Aç dediğimiz de aşağıda bir pembe çubuk ilerlemeye başlayacak. Her hangi tuşa basmadan bekliyoruz taki dolana ve aşağıda isimler belirene kadar.

   Ön yükleme bittiğinde aşağıdaki gibi görünecektir.

Dosya yüklenme işlemleri bittikden sonra yazılım yükleme işlemine başlayabiliriz.

Seçtiğimiz veya indirdiğimiz dosya Vestel E3 yazılımı orjinal yazılım olduğu için Hiç bir sekmeye dokunmadan direk Download diyebiliriz. Başka model cihaza yazılım atanlar için bir uyarıda bulunmak istiyorum. Eğer indirdiğiniz dosya orjinal fabrika yazılımı değil ise Peoloader kısmındaki tık ı kaldırmanızı önemle tavsiye ederim. Eğer bu tık ı kaldırmazsanız şebeke problemi yaşayabilirsiniz.

* Download Only kısmı ve alt seçenekler ile ufak bir açıklama yapmak istiyorum.

Download Only kısmındaki aşağı ok’a basarsanız. Bu seçenekler çıkacaktır.

1 – Format All + Download

2 – Frimware Upgrade

3 – Download Only

*****************************

1- Format All + Download

Bu seçenekle yükleme yaptığınız da. Önce cihazınızın entegresini siler veya formatlar sonra download dediği kısmı yani yazılım yükleme kısmına geçer. Bu sekme seçildiğinde telefonların içindeki bilgilerle birlikte imei numarası bluetooth id ve wifi id kısımları silinir. Preloader veya cust içinde, cihazın wifi ve bluetooth mac adreslerini bildiren yazılım var ise cihaz çalıştığında wifi ve bluetooth kısmı çalışır. Kesin olan şu ki imei numaraları null veya boş çıkar. Bazı telefonlar kesinlikle arama yapmaz. Biz bu seçeneği genel olarak yanlış rom atılmış veya fabrika yazılımı atmamıza rağmen açılmayan, çalışmayan telefonlara uyguluyoruz. Bu işlemden sonra telefonunuza muhakak kendi orjinal imei numaralarını yazmanız gerekmektedir. Farklı cihazların imei numaralarını yazmak yasalara aykırı ve yasaktır. Eğer imei numaralarını düzeltemezseniz en yakın servislere veya bize ulaşmanız dahilinde servisimizde yardımcı olmaya çalışırız.

2- Frimware Upgrade

Bu seçenek ile yazılım atarsanız cihazınızın  user kısmına format atar. Format All + Download kısmındaki gibi komple silmez, sadece kullanıcı kısmını siler ve ardından seçili dosyaları cihaza yazar. Bu seçenekte imei, wifi ve bluetooth kısmında herhangi bir bozulma olmaz. Dahili hafızanızda ne varsa onları siler. Temiz bir yazılım olur. Bu komutu normal Download mod kısmın da hata aldığımız da, yüklemeyi tercih ediyoruz. Her ne kadar user data silse de bazı modellerde açılışda kalma sorunu yaşıyoruz. Bunun yanında bazı model cep telefonların da sadece bu sekmeden atılan yazılımla çalışıyor.

3- Download Only

Bu seçenekle yazılım atıldığında cihazınız alt kısımda seçili olan tüm dosyaları yükler. Genel olarak user data system dosyalarını attığınız için cihazın içindeki tüm bilgiler silinir. Eğer cihazdaki version ile elinizdeki yazılımın versionu bir ise, userdata tik işaretini kaldırırsanız içindeki bilgiler silinmeden yazılım atabilirsiniz. Genel itibari ile version uymadığından bu şekilde yazılım atıldığın da telefonlar açılışda kalabiliyor veya sürekli hatalar veren bir yazılımla karşılaşabiliyoruz. Biz Motsan GSM Yazılım Atölyesi olarak genellikle bu seçenek ile yazılım atmanızı öneririz.

*****************************

Bu kısa anlatımdan sonra yazılıma devam edebiliriz.

Öncelikle yazılım atacağımız telefonun driver ını yükleyelim. Eğer bu driver’ı yüklemezsek yazılım yükleme işlemi başlamaz yanlış driver ise cihazımızın çalışmamasına bile neden olabilir. Bu nedenle MTK işlemcili cihazlar için bu son version driverı buradan indirip kurun. Link.  Bu diver dosyası otomatik olarak kurulacaktır.

Önce bir deneme yapın cihazınızı kapalı şekilde usb ye bağlayın driverların yüklenmesine izin verin. Driverlar da yüklendi ise işleme hazırız. SP Flash Tool dan Vestel E3 Modeli için Download Only seçip üstte bulunan butonuna basıyoruz.  Usb ye telefonumuzu kapalı olarak bağlıyoruz. Bataryası sökülüp takılan model olduğu için bataryayı sökün telefonu usb ye bağlayın ve ardından bataryayıda telefona takın bu daha pratik olacaktır. Yazılım yükleme işlemi başlayacaktır.

Diğer modeller için > Bazı cep telefonları driver görür sonra şarj alır veya yeniden başlayabilir veya başka hatalarda verebilir. Bu hatarı konunun altına yazarsanız çözümlerinide yavaş yavaş anlatmaya çalışırım. Öncelikle şunları deneyin bataryası sökülen modeller için bataryayı sökün, ses kısma tuşuna basın, usb ye bağlayın ve bataryayı takın. Bataryası çıkmayan modeller için ise telefonu usb ye bağlayın, driver sesi duyacaksınız download butonuna basın, power + ses kısma tuşuna basılı tutun tekrar driver sesi duyunca elinizi powerdan çekip ses tuşuna basmaya devam edin. Yazılıma başlamazsa bu kombinasyonu ses yükseltme ile de deneyin veya her iki tuşa da basıp denemeye devam edin, hemen pes etmeyin. Eğer yinede hata almaya devam ediyorsanız konu altına yazabilirsiniz en kısa sürede cevaplamaya çalışacağım.

Evet bazı modellerde 4 dk ile 20dk arasında yazılım işlemi sürüyor. Aşağıdaki bar %100 oluncaya kadar bekleyin ve işlem tamamlandığında aşağıdaki gibi bir mesaj ile karşılaşacaksınız.

İşlem tamamlanmış yazılım atma işlemi bitmiştir. Usb den telefonunuzu sökün, bataryayı söküp takın ve açma kapama tuşuna ekranda yazı görünene kadar veya telefon titreyene kadar basmaya devam edin. Telefonunuz normalden geç açacaktır. Bazı telefonlarda bu açma işlemi 30 dakikayı bulabilir.

Kurulum işleminin ardından cihazınız ana menüye gelecektir.

Yeni versin ile birlikte güvenlik seviyesi de artmış ve telefonları kitlemenin farklı yolları bulunmuştur. Güvenlik seviyesinde başı çeken apple firması olsa da geçen zaman içersinde google firması android telefonlara bunu işlemiş ve güvenlik seviyesini yükseltmiştir. Bu yazılım işleminden sonra telefona daha önce işlemiş veya kurmuş olduğunu gmail adresini soracaktır. Bu gmail doğrulama, cihaz fabrika ayarına döndürdüğümüzde sorar, buna bağlı olarak yazılım ile de sorar, buna biz Factor Reset Protection yani kısaca FRP diyoruz.  Cihazların FRP kodlarının nasıl kaldıralacağı veya ne yöntem ile kalkacağınıda bir sonraki yazımda bulabilirsiniz.

Saygılarımla…ByMotsan…

Comments

  1. cok tesekkur ederim 1 aydır yapmayı denedım twrp felan herseyi denedım hersey oldu flaslayamadım sizin driver ve flash tool unuzla herseyi hallettim beni 50 tl lık masraftan kurtardınız ellerınıze saglık cok tesekkur ederım

  2. en açıklayıcı anlatım bu sayfada olmuş,emeğinize sağlık
    error statüs broom cmd fail hatası veriyor neden olabilir acaba

  3. abi allah razı olsun 50 tl masraftan kurtardın allah razı olsun bende bir defa da rom atmak zorunda kaldım onu yapmıstım bunuda yapıyorduum ama şey oldu sp tool eski versiyonunu yukledim her seferinde hata alıyordum senin dedigin son sürümü yükledim oldu eyvallah abi
    eğer arkadaşlar hata alıyorsanız en üst versiyonunu deneyin inş ben son olurum başkasının başına gelmez

  4. Usta çok teşekkürler güvenliden tehlikeli’ye doğru download only-frimware upgrade şeklinde gittim frimware upgrade atınca sorunum çözüldü teşekkür ederim.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

By Motsan GSM Yazılım Atölyesi
WhatsApp chat